Ubikace a enrichement

Mezi běžní domácí zvířata se potkani zařadili teprve během posledních několika let. Výrobci klecí se tomu dosud nepřizpůsobili, a proto ještě nebylo vyvinuto ideální ubytování pro potkany. Dospělý sameček potkana může dosáhnout téměř velikosti malého morčete, což je třeba mít na zřeteli při výběru vhodné klece.

Doporučuje se nádoba s minimálními rozměry 40 cm až 60 x 40 x 100 cm ( délka, šířka, výška).

Stále častěji bývá v obchodech pro zvířata k dostání speciální klece pro činčily a burunduky. Tyto klece představují nejvhodnější typ ubikace pro potkany, protože mají správnou výšku, malé rozestupy mezi mřížemi, vysoké dno a velká dvířka. Nejsou ovšem k dostání všude a jsou poměrně drahé.

Většina obchodů je zásobena různými modely klecí pro morčata a králíky. I tyto klece jsou pro potkany použitelné. Jejich výhodou zpravidla bývá dostatečná výška, dno, které se snadno čistí, i dost velká dvířka i ve výšce připevněné prkénko. Nezanedbatelnou výhodou bývá i jejich vcelku příznivá cena. Klec pro morčata a králíky mají ovšem dvě velké nevýhody: rozestupy mezi mřížemi bývají tak velké, že se jimi mladí potkani mohou protáhnout. Je proto lepší držet je až do tří měsíců ve skleněné nádobě, v kleci pro křečky nebo myši. Druhou nevýhodou, kterou mají některé typy těchto klecí, je, že bývají příliš nízké, což je však v některých případech kompenzováno jejich větší plochou.

Klece pro křečky jsou vhodné jen jako nouzové ubytování; jen největší modely s jedním nebo dvěma mezipatry postačí jednomu až dvěma potkanům k trvalému bydlení. Při výběru dbejte na to, aby poloha a velikost dvířek umožňovaly dosáhnout do všech koutů klece.

Krátkodobě můžete umístit potkany i do ptačích klecí. Zde však existuje zvýšené nebezpečí úniku vinou špatně uzaviratelných otvorů na krmení. Potkani, stejně jako téměř všichni hlodavci, vykonávají svou "malou potřebu" v rozích klece a moč potom zatéká do štěrbin mezi výsuvnou vanou a dnem klece.

Akvária nebo terária s posuvnou přední tabulí skla a postranní mřížkou na odvětrávání jsou kvůli nedostatečnému proudění vzduchu pro potkany spíše nevhodná. U akvárií, která jsou otevřená shora, dávejte pozor, aby výška nádoby nebyla větší, než je šířka; jen tak je zajištěno její dostatečné odvětrávání. Mřížový kryt musí být dobře upevněn, aby ho zvíře nemohlo nadzvednout. Protože ve skleněných nádržích většinou není příležitost ke šplhání, musí být její plocha větší, alespoň 100 x 50 cm. Vhodná je vestavěná dřevěná konstrukce s různými plošinami, které potkanům poskytnout příležitost ke šplhání a ke hře.

 

V obchodech běžně nabízené klece pro potkany jsou ploché plastové vany s drátěným víkem. Používají se například ve velkých laboratorních chovech a jsou praktické. Potřebám potkanů však příliš navyhovují. Nejsou dostatečně členité a zvířata v nich nemají možnost šplhat nebo se stočit do klubíčka a odpočinout si na nějaké plošině. Jsou zkrátka prosty jakékoli fantazie. S trochou šikovnosti si můžeme skvělý potkaní domov zhotovit sami. Nejvhodnějším materiálem jsou desky z dřevotřísky, z nichž sestavíme bednu. Na přední stranu umístěte zamřížovaná dvířka, která umožní čištění. Boční stěny by měly být také alespoň částečně zamřízované, aby uvnitř nebyla příliš velká tma. Zamřížované boky klece skýtají další možnosti ke šplhání. Okraje vysoké asi 15 až 20 cm ze skla nebo dřevotřísky zase zabrání vypadávání podestýlky.

 

BY Nans