Plemenitba a reprodukce

 

Doporučuji také stránky o genetice zde             (Nans)


Pohlavní dospělost


U pohlavně nedospělých samců potkanů jsou varlata uložena v abdominální poloze. K sestupu varlat do šourku dochází ve 22 - 30 dnech věku. Kompletní spermatogeneze je ale dokončena až v 7 - 8 týdnech po narození, což je znakem dosažení pohlavní dospělosti. Do reprodukce jsou nasazováni samci ve věku 9 - 10 týdnů. U samic dochází k otevření vaginálního ústí v závislosti na kmeni ve věku 24 - 32 dnů a poté proběhne normální estrální cyklus. Plně somaticky dospělé jsou samice ve věku 7 - 8 týdnů, kdy je možno je připouštět. Rozpoznávání pohlaví je snadné: u samců jsou v šourku dobře patrná varlata, u samic je těsně pod řitním otvorem rozpoznatelné ústí vaginy a laterálně od linea alba mléčné bradavky.


Estrální cykly, páření, březost, porod


Potkani patří mezi zvířata polyestrická, normální délka estrálního cyklu je 4,5 dne, pravidelnost cyklů je však na rozdíl od myší daleko větší. Průběh cyklu je charakterizován mj. typickými změnami na poševní sliznici, jednotlivá stadia je možno stanovit mikroskopickým sledováním vaginálních výtěrů. Klinickým projevem říje samice je prohýbání páteře při kontaktu. Páření potkanů probíhá u potkanů v přírodě většinou ve večerních a ranních hodinách, u laboratorních potkanů je doba páření značně ovlivněna světelným režimem. Kopulace se během krátké doby několikrát opakuje. Po úspěšné kopulaci se vytváří ve vagině samic zátka, která ale nevystupuje nad ústí pochvy, je méně kompaktní a již do 12 hodin se rozpouští. Březost u potkana trvá 20 až 24 dní, v případě, že samice zabřezne v první poporodní říji, může se březost prodloužit až o 9 dní. Méně často než u myší je u potkaních samic izolovaných od samců pozorována pseudogravidita, jejíž trvání bývá 7 - 19 dní. Nástup pseudogravidity lze v experimentu rovněž vyvolat drážděním děložního krčku. Porod trvá od 20 do 60 minut, delší bývá u primipar (1 až 3 hodiny). Začíná vždy z pravého děložního rohu. Počet mláďat ve vrhu je velmi závislý na mnoha faktorech (kmen, selekce, způsob chovu, zdravotní stav, výživa, věk samice atd.) a kolísá nejčastěji mezi 6 - 12. Nejpočetnější bývá druhý až třetí vrh, plodnost samic klesá od 5 měsíců věku. Poměr pohlaví mláďat ve vrhu je vyrovnaný. Za 6 - 24 hodin po porodu proběhne obvykle poporodní estrus, v němž je samice opět schopna zabřeznout. Pokud samice v poporodní říji nezabřezne, další cykly se opakují až po ukončení laktace.


Poporodní vývoj, odstav mláďat


Mláďata potkanů se rodí holá, se srostlými očními víčky a s ušními boltci přerostlými přes ústí zvukovodu. Albinotické kmeny mají mláďata masově růžová, barevné pigmentovaná různou intenzitou. Hmotnost novorozených mláďat bývá 3,5 až 7 g. Pohlaví je možno rozlišovat již od narození obdobně jako u myší. Základní údaje o postnatálním vývinu potkana jsou shrnuty níže.
Postnatální vývin laboratorních potkanů (SÝKORA, MARHAN, 1983)
věk (dny)
 
1
hmotnost 3,5 – 7,0 g
2 - 4
odchlípení ušních boltců
4
otevření zvukovodu
8 – 10
prořezávání horních řezáků
9 – 11
narůstání srsti na hřbetní straně
9 – 12
u samiček dobře patrné mléčné bradavky
13 – 16
otevírání očních víček
15 – 17
začátek příjmu pevné potravy
19
první stolička
21
obvyklý odstav, hmotnost 35 – 50 g
21 – 28
ukončení laktace
22 – 30
sestup varlat do šourku
24 – 32
otevírání vaginálního ústí

U potkanů je patrný výrazný sexuální dimorfismus ve velikosti těla, již při odstavu jevyšší průměrná hmotnost samců než samic.


Metody plemenitby


K získání geneticky jednotného materiálu je používán inbreeding, u potkanů je to ovšem mnohem méně častá metoda plemenitby než u myší, neboť potkani mají velkou náchylnost ke tvorbě spontánních mutací a inbrední kmeny se obtížně udržují na požadovaných vlastnostech. Z metod nepříbuzenské plemenitby se obdobně jako u myší v produkčních jednotkách používají zejména některé z metod rotačního připouštění.


Metody připouštění


Nejčastěji používanou metodou připouštění u potkanů je permanentní monogamie. Vzhledem k nižší plodnosti starších zvířat se obvykle nechávají v chovu do 5. - 7. vrhu samice (tj. cca do 6 - 8 měsíců věku). Tato metoda je výhodná zejména maximálním využitím poporodní říje samic. Permanentní polygamie není v chovu potkanů příliš vhodná vzhledem k rušení samic, které vede k častému přenášení mláďat z místa na místo matkami, k vzájemnému "vykrádání hnízd" jednotlivými samicemi a ke ztrátám mláďat jejich poraněním nebo usmrcením.
Z neintenzivních metod se často využívá intermitentní polygamie (1 samec na 4 - 8 samic), při níž jsou zaznamenávány nejmenší poporodní ztráty mláďat.

 

 Zdroj: skripta chov laboratorních zvířat 2011 ( vytvořeno doc. Ing. Lukášem Jebavým, Csc.) ČZU

 

Doporučuji:

Inbreeding (stránky the black hole)

 

 By Nans